Totalizator / Irenka Kalicka

A Irenka robi zdjęcia. Nie dokumentuje rzeczywistości. Nie portretuje życia krakowskiego światka artystycznego i nie pstryka prześwietlonych sentymentem pejzaży wewnętrznych. Świat przedstawiony w jej fotografiach jest wynikiem nerwowego naciskania spustu aparatu w poszukiwaniu zdjęcia, które ma “dać się oglądać”. Naganne obrazki rzucane są na wiatr kontekstu. Starając się je uprościć do hipsterskiego paradokumentu szybko spotka nas rozczarowanie. Irenka przesadza z pikanterią i dosłownością, tak że alternatywny lans w mig staje się własną karykaturą. Czy śmiejąc się z półnagich, ale prawie zawsze uzbrojonych w maski bohaterów jej fotografii, nie śmiejemy się z w efekcie z samych siebie? Pytanie co po tym śmiechu pozostaje? Nostalgia totalizatora sportowego? Golizna brzuchów, łydek i pach? Disnejowskie piękno dziecięcych masek? Na pewno ironiczny dystans względem własnego ja. Warunek sine qua non poczucia humoru. 
/ Piotr Sikora /

Irenka Kalicka
(1986) studentka Wydziału Fotografii, PWSFTViT Łódź
Studentka V roku fotografii PWSFTViT w Łodzi. Związana z grupą artystyczną Strupek, brała udział w projektach poligon, microart 1:10, walpapier. Zaprzyjaźniona z galerią Zbiornik
Kultury, gdzie we wrześniu 2010 roku prezentowała cykl “Fototeatrzyk domowy” w ramach wystawy Animalia (kurator Wojciech Szymański).

wybrane wystawy:
-Animalia, Gabriele Senn Galerie, Wiedeń 2011
-Fairy Tale Element, Trochę Inny Festiwal Fotografii, Muzeum Współczesne, Wrocław 2011
-Brzuch Atlasa, Atlas Sztuki, Łódź 2010
-Come on Come Closer, Ośrodek Propagandy Sztuki, Łódź 2010

wywiad z artystką:

kurator: Piotr Sikora